Obec Hodonice
Hodonice okr. Znojmo

Kácení dřevin rostoucích mimo les

Pro kácení dřevin rostoucích mimo les platí tato zestručněná pravidla

pozn. Od 1.7.2024 přichází v účinnost nová legislativa v této problematice.

• Pro ovocné dřeviny bez ohledu na obvod kmene ve výčetní výšce není třeba povolení kácení příslušného úřadu (zde Obecní úřad Hodonice). Toto platí pro objekty zeleně, tj. dle vyhlášky pozemek v zastavěném území evidovaný v k.n. jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.
  • Naopak pro okrasné dřeviny nadlimitní (ve výšce 130 cm nad zemí s obvodem kmene nad 80 cm) je třeba rozhodnutí o povolení kácení od příslušného orgánu (zde OÚ Hodonice).
  • Další kategorií jsou keře, resp. keřové porosty. Plochy keřových porostu do 40m2 je možné kácet (odstraňovat) bez povolení. Pro plochy větší je povolení nutné.

Žádost o povolení pokácení dřevin rostoucích mimo les Typ: PDF dokument, Velikost: 23.93 kB

Obecně platí, že kácet je možné v období vegetačního klidu. Toto období není definováno přesným datem, liší se podle počasí v aktuálním roce. Přibližně je možné uvést období od 1.listopadu do 1.března.

V každém případě je vhodné zvážit, zda důvody pro kácení převyšují ekologické hodnoty dřevin. V případě ohrožení bezpečnosti jako první krok je doporučeno posouzení varianty bezpečnostního řezu před radikálním řešením. Přistupujte ke kácení s respektem.

Podání žádosti ke správnímu orgánu, následně řízení i vydání rozhodnutí je zdarma. Zpoplatněny jsou pouze výjimečné případy, vyžadující bližší místní šetření. Obvyklá lhůta pro vyřízení je 30 dnů od podání žádosti.

Budete-li mít nejasnosti v této problematice, obraťte se prosím na Obecní úřad či přímo na Ing. Jitku Dočekalovou, referentku životního prostředí.

Druhy ovocných dřevin, které je možno kácet na příslušných parcelách bez povolení

• Angrešt, Rybíz – Ribes L.
  • Broskvoň – Persica vulgaris Mill.
  • Hrušeň – Pyrus L.
  • Jabloň – Malus Mill.
  • Temnoplodec – Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot
  • Jeřáb obecný moravský (sladkoplodý) – Sorbus aucuparia subsp. moravica (Zengerl.) A.Love et D.Love
  • Kdouloň – Cydonia oblonga Mill.
  • Líska obecná – Corylus avellana L.
  • Mandloň obecná – Amygdalus communis L.
  • Meruňka – Armeniaca vulgaris Lam.
  • Morušovník – Morus sp.
  • Ořešák vlašský – Junglans regia L.
  • Maliník, Ostružiník – Rubus L.
  • Slivoň – Prunus domestica L.
  • Třešeň – Cerasus avium (L.)Moench
  • Višeň – Cerasus vulgaris Mill.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Adresa:
Obecní 287, 671 25 Hodonice